Kvinnokamp för rättvisa
Offensiv 588 (040304)
Tillbaka till ettan

”Du har sett ut som en hora”
Folkstorm mot advokatens påhopp på misshandlad kvinna

8 mars-special
Läs också:
Ursäkta mig, för att jag har blivit våldtagen...
Tvingande föräldraförsäkring ingen lösning
"Satsa på kvinnolönerna"
Stängda servicehus – en kvinnofälla
Revolutionen spikade kvinnodagen
Kvinnan och socialismen
Då Grupp 8 slog till
En pälssömmerskas liv och ändrade villkor
Kvinnor mot krig och kapitalism

De senaste dagarnas händelser visar tydligt att fördomar från advokater, domare och nämndemän mot kvinnor inte längre godtas som sanningar eller stillatigande accepteras.

En formidabel folkstorm tvingade i söndags advokat Tore Noreberg att i öppet brev (faxat till alla tidningar) be den 18-åriga flicka som han upprepade gånger kränkt om ursäkt, en ”omvändelse under galgen”. Noreberg, av vissa kallad ”djävulens advokat” är visserligen en sällsynt otrevlig, rasistisk och allmänt fördomsfull individ, men att som borgerliga media och etablissemangets företrädare gör, enbart fördöma hans agerande moraliskt, räcker inte, han är en del av ett sjukt och orättvist klassamhälle där könsförtrycket är djupt rotat.
Tore Noreberg är en känd advokat som alltför ofta förekommer i tidningsartiklar där han använder diskutabla metoder för att representera sina klienter. Han har trots grova feltramp bara fått tre prickningar från Advokatsamfundet, två varningar och en erinran, som är den mildaste formen av påföljd.
I den nu aktuella rättegången företräder han pappan i ett mål där föräldrar, som tidigare dömts till två och ett halvt års fängelse i tingsrätten, för grov fridskränkning av sin dotter, överklagat domen. Hans argument för frikännande är att föräldrarna enbart velat uppfostra sin dotter och att hon förtjänat allt som hänt henne genom att hon uppfört sig illa.

Förlamad
Till första rättegången kom flickan förlamad i rullstol efter att i ren desperation ha kastat sig ut från balkongen och med knapp nöd överlevt detta. Hennes berättelse om daglig misshandel och trakasserier är skakande. Dagligen slog föräldrarna henne med olika tillhyggen, hon tvingades att sova ute i trapphuset och fick höra att det vore bättre om hon dog. Idag lever hon med livvakt på hemlig adress och en osäker prognos när det gäller att återfå rörelseförmågan.
I torsdags, när rättegången avslutades, vände sig Tore Noreberg i sin plädering direkt till flickan och sa: ”Du får ursäkta mig, men du har faktiskt sett ut som en hora.” Rättens ordförande stoppade honom inte. När media började uppmärksamma rättegången uppträdde Tore Noreberg självsäkert och ångrade absolut ingenting, tvärtom attackerade han återigen den 18-åriga flickan genom att fördöma hennes klädsel och uppförande och sa till reportern på Aftonbladet: ”Hade du träffat henne skulle du också tänkt att hon var en hora.Vi advokater tyckte att vi gjorde ett bra jobb.”
En 23-årig falubo polisanmälde Tore Noreberg för grovt förtal efter yttrandet och Advokatsamfundet ska nu göra en granskning, detta efter att hundratals mail från arga människor strömmat in till tidningarna och till Tore Norebergs egen hemsida, som nu har släckts ned. Den innehöll för övrigt både porrbilder och sexistiska uttalanden.
Folkpartiet i Dalarna som är det parti den 23-årige killen som polisanmälde tillhör, var emellertid inte positivt inställt till hans agerande. Man har aldrig diskuterat frågan, säger arbetsutskottets ordförande Staffan Strandmark.
Advokatsamfundets disciplinnämnd har en ordförande som heter Claes Peyron. Han säger till SvD: ”I stridens hetta kan man säga en del saker i rättssalar som man kanske inte säger utanför”, dvs ett stöd till Tore Noreberg!
I 40 procent av tingsrätternas domar i sexbrottsmål förekommer ovidkommande uppgifter om kvinnorna som utsatts, uppgifter som inte ska ha betydelse för rättens bedömning i skuldfrågan. Detta visar en ny undersökning från juridiska institutionen vid Stockholms universitet. Kvinnornas klädsel, alkoholvanor och sexualvanor tas upp, t ex ”stringtrosor”, ”lösaktig”, ”full”.
Det räcker dock inte att, som media och politiker gör, fördöma Norebergs agerande. Vi måste kämpa för kvinnors rättigheter, stopp för nedskärningarna och mot kapitalism och förtryck.

Åsa W Karlsson

Tillbaka till sidans topp