Mitten/analys
Offensiv 594 (040415)
Tillbaka till ettan

Socialistiska pionjärer
– allt sedan starten 1973

Läs också:
30 år med CWI
CWI:s historia (engelska), av Peter Taaffe >>>

Det var på sensommaren 1973 som den sedermera svenska sektionen av CWI bildades. På hösten samma år, i samband med valet, kom Offensivs första nummer ut.

Det som idag är Rättvisepartiet Socialisterna var den marxistiska flygeln av dåtidens vänster inom det socialdemokratiska ungdomsförbundet SSU. Det var heller ingen slump att den svenska sektionen av CWI bildades i Umeå. Där fanns ett ”rött” och nytt universitet, med många studenter som kom från arbetarhem.
Redan på SSU:s kongress 1972 träffade ”offensivarna”, som vi snart kom att kallas, representanter från det brittiska labourpartiets ungdomsförbundet LPYS, där vänstern kring tidningen Militant vunnit majoritet (idag Socialist Party, CWI:s sektion i England/Wales).
Därefter följde en intensiv period av diskussioner med kamraterna i Storbritannien. Vi delade deras perspektiv på att världsekonomin var på väg in i en ny nedgångsfas, vilket skulle följas av en kris för reformismen. Detta skulle i sin tur vrida samhället åt vänster och ställa frågan om makten över ekonomin i förgrunden.
Vi instämde i deras kritik av de stalinistiska enpartistaterna i Sovjetunionen och Östeuropa. Vi var antistalinister. De första CWI-medlemmarna hade tidigt börjat studera Trotskijs skrifter och insett den ryska revolutionens historiska betydelse.
Arne Johansson, som varit Offensivs ansvarige utgivare sedan starten och som var med på CWI:s grundningskonferens, minns:
– En slutsats av diskussionerna med de brittiska kamraterna var att vi skulle börja ge ut en tidning, som en samlande punkt för en marxistisk vänster inom arbetarrörelsen, vilket vi också gjorde inför valet 1973.
– När den första tidningen kom ut var vi inställda på att vi hade inlett en process som skulle ta åratal, samtidigt fick vi snabba framgångar.

En annan tid
Socialdemokratin var väldigt annorlunda under RS/Offensivs första år. Även om ledningen förde en borgerlig politik så sågs socialdemokratin som ett redskap för en verklig samhällsförändring. I mitten av 1970-talet satte vänsterutvecklingen i samhället ännu sina tydliga spår inom socialdemokratin och särskilt inom SSU. Sverige var inte heller unikt, CWI byggdes upp till stor del genom olika vänsterformationer inom de socialdemokratiska eller socialistiska partierna. Idag, efter att socialdemokratin blivit ett rakt igenom borgerligt parti, utvecklas radikaliseringen på ett annat sätt, vid sidan av de gamla arbetarpartierna – men så var inte fallet på 70-talet.
Vårt perspektiv på att kapitalismens kris skulle skapa en radikalisering och vänsterstämning inom arbetarrörelsen visade sig vara riktigt och gav oss möjlighet att få snabba framgångar inom främst SSU.
Redan på SSU-kongressen 1975 hade större delen av vänstern samlats bakom våra huvudförslag. Vår motion om förstatligande av banker och storföretag fick stöd av en tredjedel av kongressen.
Runt om i landet fick Offensiv nya försäljare och läsare.

Socialistisk demokrati
I Offensivs andra nummer fanns en plattform som angav vad som skilde oss åt från den övriga SSU-vänstern och den myriad av vänstergrupper som fanns vid sidan av den organiserade arbetarrörelsen.
Plattformens fem huvudpunkter var och är i mångt och mycket än i dag:

• En planerad, arbetarstyrd ekonomi

Man kan inte kontrollera det man inte äger, därför förstatligande av de stora företagen bankerna och naturtillgångar under arbetarnas demokratiska styre och kontroll.
Vi betonade att arbetarklassens självständiga massorganisering är att likna vid ett embryo till socialismen.
Denna organisering är grunden för arbetardemokrati och arbetarkontroll. Medan arbetarrörelsens ledning talade om medbestämmande på arbetsplatserna förklarade vi att fackföreningarna skulle agera självständigt och exempelvis bilda egna skyddskommittéer vad gällde arbetsmiljön, samt kämpa för facklig vetorätt på alla områden.
På så sätt konkretiserade vi parollerna om arbetarkontroll.

• Arbetardemokratin i centrum

Mot stalinism och byråkrati. Den stalinistiska diktaturen i Öst måste störtas genom en politisk revolution som ger arbetarna makten och avskaffar byråkratins envälde.
Parollen inbegrep också kamp för arbetardemokrati inom arbetarrörelsen; Nej till pamp- och ombudsmannavälde – förtroendevalda på arbetarlön, kortare kongressperioder, avtalet ut på omröstning osv.

• Internationell organisering

Internationell solidaritet är ingen tom fras. Kapitalismen är en världsmakt och kan bara besegras av en internationellt organiserad arbetarklass. Vi betonade att arbetarklassen i de industrialiserade länderna hade en nyckelroll i den socialistiska revolutionen. Detta i en tid där många intellektuella med vänsterförtecken såg arbetarna i Väst som ”köpta” och istället menade att studenterna var den socialistiska kampens ”nya avantgarde”. Vi avskilde oss från den vänster som ensidigt hävdade att tyngdpunkten i den socialistiska revolutionen låg i den pågående befrielsekampen i den tredje världen.
Därför parollen: Arbetarklassens befrielse är dess eget verk.

• Försvar av arbetarrörelsen

Vi var beredda att försvara arbetarrörelsen mot attacker från kapitalister, borgerliga partier och sekteristiska vänstergrupper.
Detta betydde självfallet inte att vi försvarade ledningens politik. Arbetarna skulle återerövra sina organisationer, det var en förutsättning för den idag helt förlegade parollen om socialdemokratin till makten på ett socialistiskt program. Vi försvarade varför vi arbetade inom socialdemokratin och varför det var viktigt att marxister fanns inom arbetarnas organisationer när vänsterutvecklingen satte fart på allvar.

Pionjärandan lever kvar
Plattformens sista punkt har mer ett historiskt intresse idag, de övriga punkterna är dock överlag lika aktuella. Våra framgångar i början födde omedelbart en motreaktion och attacker från byråkrater inom SSU och inom socialdemokratin. Deras hets var ett förvridet erkännande av såväl uppnådda framsteg som framtida möjligheter.
De första åren sådde fröet till dagens RS och veckotidningen Offensiv – och samma pionjärandan lever kvar i en ny tid.

Per Olsson

Tillbaka till sidans topp