Kampanj
Offensiv 685 (060202)
Tillbaka till ettan

Jevgenija får stanna

Ett fantastiskt glädjebesked har kommit till Adelina Alieva och hennes son förstaklassaren Emil. På köksbordet ligger papperen som intygar att de, tillsammans med Adelinas syster Dilara och gamla mamma Jevgenija Avagimova, efter lång kamp fått uppehållstillstånd i Sverige.

Offensiv berättade förra våren (nummer 649 och 650) om den 80-åriga Jevgenija som under andra världskriget lyckades fly från ett nazistiskt arbetsläger för att sedan aktivt kämpa i den franska motståndsrörelsen.

Misslyckad avvisning
År 2002 tvingades de fly från Azerbadjan på grund av repressionen mot armenier. För snart ett år sedan försökte Migrationsverket avvisa den nu sjuka Jevgenija, hennes två döttrar Adelina och Dilara samt barnbarnet Emil. Men avvisningen med flyg misslyckades då Azerbadjan inte tog emot armenier.
Ovissheten och polishämtningen har dock satt djupa spår. Jevgenija lever fortfarande under stress och kan inte sova då hon tänker och oroar sig mycket.
Speciellt är hon rädd för polisen.
Men hon säger till Sundsvalls Tidning (ST) att hon är glad för att hon äntligen får ett hemland att stanna i och tackar alla som stött familjen.

Har behandlats illa
Den som framförallt stått vid familjens sida är Jan-Åke Biberg. Han har sett hur illa familjen blivit behandlad och trots att kampen nu gett ett positivt resultat ska han anmäla familjens handläggare på Migrationsverket.
Dessa drog nämligen in all ersättning till familjen efter det misslyckade avvisningsförsöket med motiveringen att de hade pengar, pengar familjen lyckats spara för att ha råd med glasögon och tandvård.
– De ska ha tillbaka sina pengar och dessutom bidraget retroaktivt, säger Jan-Åke till ST.
Blir länsrättens beslut negativt överklagar han till kammarrätten.

Stefan Lundqvist

Tillbaka till sidans topp