Kampanjen har vind i seglen.
Kampen för en minimilön på 15 dollar i timmen i Seattle fortsätter och stödet ökar snabbt.
Den 15 mars marscherade runt 750 personer för en minimilön på 15 dollar i timmen – ”March for $15 on March 15”. Den 26 april kommer det att hållas en konferens med kampanjen 15 Now. Det blir en avspark på en masskampanj i Seattle för att samla ihop 50 000 namn för att få igenom en omröstning om en höjd minimilön.
Att det finns en chans att få igenom en omröstning är ett stort hot mot högern och de stora företagen. Med en mycket svag fackföreningsrörelse är det just nu den bästa chansen arbetare har att få igenom sina krav. Storföretagen kommer att kämpa hårt för att det inte ska få äga rum en omröstning, och därför siktar stormötet den 26 april på att starta upp många nya lokalgrupper för kampanjen 15 Now, som blir en bas för en massrörelse som kan bekämpa storföretagens inflytande.
När en opinionsundersökning i februari visade att 68 procent i Seattle stöder en minimilön på 15 dollar i timmen började företagen inse att det är ett verkligt hot. En del företagare klagar högljutt över att kommunfullmäktige i Seattle låter sig styras av en socialist. Däremot har de flesta företag taktiken att i teorin stödja en höjning av minimilönen medan de menar att det måste göras ”på rätt sätt” och med ”kreativa lösningar”. I praktiken innebär det att de kan komma att höja minimilönen till 15 dollar genom att istället skära ner på bland annat pensioner, semester och betald sjukskrivning. Detta skulle göra vissa arbetare ännu fattigare än de är idag.
Vissa argumenterar för att vissa småföretag inte har råd att betala ut en högre minimilön och att deras service därför skulle försämras. Därför ställer kampanjen 15 Now kravet att de mindre företag som inte kan betala ut 15 dollar i timmen ska få skattefinansierat stöd för att kunna göra det.
Storföretagen har miljontals dollar att spendera på en motkampanj, med media på sin sida, och det kommer de att göra för att stoppa en omröstning om en höjd minimilön. Därför behöver det byggas en massrörelse som kan ta sig an utmaningen. Det behöver beslutas redan i juni om det ska bli en omröstning i höst, och till det krävs 20 000 namnunderskrifter.
Därför är det brådskande att få igång kampanjen och namninsamlingen. Kampanjen, som kommer startas upp den 26 april och pågå till juni, kommer att innebära en dialog med tiotusentals människor i Seattle för att vinna stöd.
Socialist Alternative (CWI i USA) satsar på att sprida kampanjen om en minilön på 15 dollar i timmen utanför Seattle till resten av landet under 2014. Den kampen handlar om att bygga en kämpande, demokratisk arbetarrörelse som kan ta striden mot storföretagens och högerpolitikernas attacker mot arbetarklassen och dess intressen. ■
