2011-04-25 10:33:48
I tisdags kom domarna för de åtalade asylaktivisterna. De 11 åtalade döms till att totalt betala cirka 40 000 kronor i böter. Domen ska överklagas.
– Det var inte helt oväntat. Vi var dömda innan vi ens klivit in i rättssalen. Domaren var partisk från sitt första andetag, säger Kristofer Lundberg, Rättvisepartiet Socialisterna, en av de åtalade som kommer att överklaga.
Stefan Berg
I tisdags kom domarna för de åtalade asylaktivisterna. De 11 åtalade döms till att totalt betala cirka 40 000 kronor i böter. Domen ska överklagas.– Det var inte helt oväntat. Vi var dömda innan vi ens klivit in i rättssalen. Domaren var partisk från sitt första andetag, säger Kristofer Lundberg, Rättvisepartiet Socialisterna, en av de åtalade som kommer att överklaga.
Stefan Berg
