
Kommunalklubben i stadsdelen demonstrerade för högre löner för anställda inom vård och omsorg.
Slagorden ekade när processionen på ungefär 100 personer sedan marcherade vidare genom Vällingby Centrum till stadsdelsnämndens möte.
Bilbo Göransson, ordförande för Kommunals klubb i Hässelby-Vällingby, konfronterade politikerna med offentlig statistik, som bl a visar att vård- och omsorgspersonal i Hässelby-Vällingby är lägst betalda i hela Stockholm.
Farhad Abedin arbetar som mentalskötare och är vald till arbetsplatsombud och regionalt fackligt ombud.
– Statistiken har tagits fram av staden och inte av oss själva. Vi har skickat den både till äldreomsorgschefen, stadsdelsdirektören och samtliga politiker som sitter här, berättade Farhad.
– Då vi inte fick någon feedback eller respons från dem, beslöt vi att komma hit själva istället.
Trots att informationen alltså kommit nämnden för kännedom, verkade flera av dem förbryllade, inte minst nämndens ordförande Fredrik Bojerud (C). Han slingrade sig och svettades, men ville inte uttala sig innan han satt sig in mer i ämnet.
Ingen av stadsdelspolitikerna var villiga att ge några raka svar på kommunalarbetarnas krav. Fackklubben bjöd då in alla partier till paneldebatt om Kommunals löner den 19 oktober, med temat ”Pengarna på bordet”.
Skulle fler av landets fackklubbar, och framför allt även fackens ledning, uppvisa samma militanta hållning mot de nyliberala politikerna och mot kapitalisterna de företräder, skulle mycket kunna uträttas.
Heikki Moisio