
– EU för en nedskärningspolitik som aldrig har haft för avsikt att gynna människor, utan kapitalet. RS vill skrota EU och deltar i EU-valet då en passiv roll inte bidrar till förändring, inledde Lina Westerlund.
Antirasism är en viktig del av RS och AI:s politiska arbete. Kampen för asyl med olika aktioner framöver kommer att bidra till en starkare asylrörelse. Aktion mot deportation i Rinkeby den 16 maj, ”Deportationsfri dag”, och den 6 juni är viktiga hållpunkter.
Lina Thörnblom avslutade med att berätta hur det existerar ett stort politiskt vakuum som behövs fyllas, och det är här RS och AI kan komma att spela en viktig roll för framtida politik.
Ett värvningsmål togs på 20 nya medlemmar, varav 3 per partiförening, under valkampanjen.
Rent praktiskt delades ansvarsområden upp i de olika partiföreningarna där massflygblad, valarbete, affi- schering, lokala föreningar/media och värvning är utgångspunkterna i valkampanjen.
Lördagstorgmöten kan samordnas med SP och alla partiföreningsmöten efter 1:a maj är öppna möten.
Anna Andersen