
Piloternas strejk, liksom de kabinanställdas strejk dagarna innan, fick arbetsgivarna att backa och skriva på ett kollektivavtal.
Den 25 februari kl 00.00 trädde Svensk Pilotförenings (SPF, piloternas fack) utvidgade konfliktvarsel med varannan dags strejk och sympatiåtgärder i form av övertidsblockad på sex andra flygbolag i kraft.
Stridsåtgärderna var en följd av att flybolaget Flybe och dess bemanningsbolag Global Employer Company (GEC) hade vägrat att teckna kollektivavtal.
Dagen efter att varslet hade trätt i kraft gav Flybe/GEC, som flyger för SAS räkning, slutligen upp sitt motstånd mot att teckna ett kollektivavtal. Den uppgörelse som slöts innebär enligt SPF att piloterna i GEC och Flybe nu omfattas av de villkor som motsvarar regionalflyget i Sverige och att piloterna får den grundläggande anställningstrygghet som facket har krävt.
– Svensk Pilotförenings medlemmar har tydligt visat att vi inte accepterar att villkoren för piloter används som konkurrensmedel. Vi har nu kunnat säkra att piloterna i Flybe/GEC omfattas av villkor som ligger väl i linje med övriga piloter i regionalflygsegmentet, säger Tommy Larsson, förhandlingschef hos SPF, i ett pressmeddelande.
Dagarna innan piloterna fick sitt kollektivavtal hade kabinanställda och fackförbundet Unionen, efter dryga en dags strejk, vunnit samma strid och fått ett kollektivavtal med Flybe/GEC. ■