
Nästa år har Umeå utsetts till en av två kulturhuvudstäder i Europa. Det har fått de lokala politikerna att helt släppa på de annars stenhårda kraven på att hålla igen med kostnaderna. Förutom att kommunen går in med 100 miljoner kronor i kulturhuvudstadsprojektet (vem vet om det kommer att räcka) så togs det ett snabbt beslut 2011 om att bygga ett nytt spektakulärt kulturhus vid Umeälven.
Kostnaderna för bygget har skenat. Just nu beräknas den årliga kostnadsökningen för lokalerna jämfört med dagens stadsbibliotek till 60 miljoner kronor årligen.
Till det kommer kostnader för den utökade verksamhet som planeras på ytterligare 30 miljoner kronor per år.
De extra 90 miljonerna är nästa lika mycket som hela Umeås kulturbudget i nuläget. Nu fick kulturhuset bara anslag för hyreskostnaderna i årets budget. Några anslag för verksamheten finns inte med.
Det innebär att de farhågor som fanns om att satsningen på det nya kulturhuset skulle gå ut över biblioteksfilialer och annan kulturverksamhet håller på att bli verklighet. Som om inte det var nog kommer inom de närmaste veckorna bygget av ett nytt stort äventyrsbad i centrala Umeå att starta. Här handlar det om cirka 400 miljoner kronor som ska investeras.
Samtidigt innebär årets budget hårda besparingar på alla kommunal vardagsverksamhet. Hårdast drabbas den tekniska förvaltningen, där sådant som snöröjning, gatu- och fastighetsunderhåll ingår. Det är bara att hoppas att det snöar lite i vinter.
Socialnämnden får ett litet tillskott, men det räcker inte alls för att det ska motsvara ökningen av antalet äldre.
På samma gång skrotas satsningar som kommunala ungdomsjobb och minskning av antalet delade turer inom äldreomsorgen.
Det är Socialdemokraterna och Vänsterpartiet som styr i Umeå. Makalöst nog betecknar även Vänsterpartiet årets budget som en satsning på de svagaste i samhället.
Det är nog få av de som arbetar inom äldreomsorg, snöröjning eller bibliotek som tror på denna beskrivning idag och än färre lär det vara när effekterna av denna budget börjar märkas under nästa år.
Att det skinande nya kulturhuset vid älven invigs i slutet av året lär vara en klen tröst.
Thomas Abramsson