Västbanken under militär attack

Bild: Wikimedia Commons

Av Per-Åke Westerlund // Artikel i Offensiv

De senaste attackerna från Israels militär och högerextrema bosättare på Västbanken har fördrivit fler palestinier än någon gång sedan ockupationen 1967. Tiotusentals har tvingats bort från sina hem och minst 80 har dödats, varav 14 barn.

De kraftigt upptrappade militära raiderna och attackerna inleddes när vapenvilan i Gaza trädde i kraft den 21 januari. Israels högerextrema regering visade att utrotningskriget mot palestinierna inte var över, vilket bekräftades än mer i mars med svältkriget och den totala invasionen av Gaza.

Folkmordskriget mot Gaza, med fullt stöd av Trump, har ytterligare stärkt Netanyahuregeringens militära angrepp.

Finansminister Smotrich har länge förespråkat att Israel ska ta över både Västbanken och Gaza, fördriva palestinierna och utföra en massiv utbyggnad av de koloniala bosättningarna. Det är samma etniska rensning som den israeliska regeringen vill uppnå i Gaza.

På Västbanken agerar militären parallellt med högerextrema bosättare.

På Västbanken attackerades flyktingläger som funnits sedan Nakba 1948. ”40 000 palestinier har evakuerats från flyktinglägren Jenin, Tulkarem och Nur Shams och de är nu tömda på invånare”, meddelade Israels försvarsminister Israel Katz i slutet av februari.

Samtidigt genomförs det attacker mot den Palestinska Myndigheten (PA) och Västbankens infrastruktur.

Den israeliska staten har konfiskerat mer än motsvarande 20 miljarder kronor från PA. Detta trots att myndigheten och president Abbas under lång tid har (samarbetat med Israel och själva stoppat protester och oppositionella.

Arbetare och vanligt folk på Västbanken har drabbats hårt. Direkt efter den 7 oktober 2023 förlorade 120 000 palestinier på Västbanken sina arbetstillstånd för arbete i Israel. Arbetslösheten har fördubblats, mer än en tredjedel är arbetslösa.

BNP på Västbanken har rasat med en femtedel och PA har sänkt lönerna för offentligt anställda.

Samtidigt fortsätter protester, bojkotter och strejker.

Den 26 januari strejkade kommun- och vårdanställda samt bussförare i östra Jerusalem.

Den 7 april utlystes också en ”allmän proteststrejk” i östra Jerusalem och på Västbanken, där städer och byar utsätts för mordiska attacker av ockupationsstyrkorna. Studenter och lärare har bojkottat skolor . Tusentals demonstrerade i Ramallah och på andra platser på Västbanken.

Trots hot, förtryck och politisk förföljelse ägde solidaritetsaktioner och protester också rum inom den ”gröna linjen”, i Nazareth och vid Hebreiska universitetet i Jerusalem, enligt rapporter från Socialistiska Kamprörelsen (ISA i Israel/Palestina).

Detta sammanföll med demonstrationer i en rad länder, i regionen och globalt. I Jordanien utmanades ett nytt förbud mot demonstrationer. 

Vill du hjälpa till? Offensiv och Socialistiskt Alternativ behöver ditt stöd!

Med reaktionär blåbrun högerregering och otaliga kapitalistiska kriser behövs mer än någonsin en röst som försvarar arbetares rättigheter, bekämpar rasism och sexism, kräver upprustning av välfärden och tryggare jobb istället för försämrad anställningstrygghet, fortsatta nedskärningar och marknadshyra. Som ger ett socialistiskt alternativ till kapitalismens orättvisor, klimatkris, krig och flyktingkatastrofer. Stöd vårt arbete: Swisha valfritt belopp till 123 311 40 48. Om du vill engagera dig mer finns mer info här!

Intresserad?

Socialistiskt Alternativs partiföreningar har möten varje vecka som diskuterar socialistisk politik, marxistisk analys, arbetarkamp i historien och program. Vi planerar den aktuella kampen och verksamheten.
Är du intresserad av att delta? Maila till rs@socialisterna.org

Nyheter från ISA

Rättvisepartiet Socialisterna är den svenska sektionen International Socialist Alternative.

Skip to content