
Kongressens öppna möte på fredagkvällen hade temat ”För ett nytt arbetarparti”.
Mötet behandlade kapitalismens kris, dess oförmåga att lösa den och behovet av ett nytt massarbetarparti med ett socialistiskt program.
Jonas Brännberg från Luleå inledde mötet. Han talade om situationen i Sverige och om hur de etablerade partierna inte har någon lösning på krisen. Den så kallade oppositionens svar, med s i spetsen, är en fortsatt väg högerut, medan v viker sig och säger sig vara beredda att förhandla om allt.
Flera inlägg under kvällen visade på både framgångsrika och mindre lyckade försök att bilda masspartier runt om i världen.
Lina Thörnblom från Haninge berättade om hur RS systerparti i Grekland är involverat i det nya partiet Syriza som fått höga opinionssiffror. Georg Kümmel, internationell gäst från RS systerparti SAV i Tyskland, berättade om deras arbete inom Die Linke. Lynn Walsh från CWI berättade om bland annat PSOL i Brasilien, PRC i Italien och CWI:s kampanj för ett nytt arbetarparti i England och Wales.
Gästtalare var också Peter Widén från Socialistiska Partiet.
Arne Johansson, redaktör på Offensiv, avrundade mötet.
– Vi står på randen till omvälvande kamprörelser och det är ur dom som ett nytt arbetarparti kan födas.
Sanna Tefke