Första maj landet runt

ÖSTERSUND:

I strålande sol tågade cirka 200 personer till Badhusparken i Östersund i V:s första maj-tåg. Huvudtalare var Birger Lahti från Norrbotten. Där talade också Anna Fransson om Gazaflottiljen som stoppades av Israel ute på internationellt vatten söder om Cypern.

Senare under dagen samlades 300-350 personer på Stortorget för att lyssna på Anders Ygeman, som var huvudtalare på Socialdemokraternas demonstration.

SUNDSVALL:

Det var ungefär lika många som demonstrerade i år som tidigare år. Cirka 250 i V-tåget och något hundratal fler i S-tåget. Foto:

Göteborg:

4 800 gick i V-tåget, vilket var fler än förra året. Många sökte sig till Socialistiskt Alternativs bokbord, bland annat såldes 85 Offensiv. Foto: Gunnar Sandell 


Stockholm:

Foto: Natalia Medina

Vänsterpartiets demonstration samlade 30 000. Omkring 100 gick i Septemberupprorets livliga antimilitaristiska block, där Socialistiskt Alternativ med flera ingick. 153 Offensiv såldes vid demonstrationen och nära 40 nya prenumeranter värvades. 

Efter demonstrationen följde först Septemberupprorets fest och sedan en mycket lyckad fest som Stockholms Vänsterallians anordnade. Stockholms Vänsterallians, som består av Framtidens Vänster, Socialistiskt Alternativ och Feministerna, är det kämpande alternativet i Stockholms kommunval. Läs mer på: https://sthlmsvansterallians.se/

Malmö:

Foto: Anders Wemmert

I ett soligt Malmö samlades 6 000 för att gå i Vänsterpartiets första maj-tåg. Alla talare från V hade fokus på valet i september; att rösta bort Tidöregeringen och att V skulle få ett större inflytande i Malmö Stad. Det enda konkreta krav som restes var frysta hyror i Malmö jämte högre löner till välfärdens anställda.

Norge: 10 000 demonstrerade i Oslo

Trond Sverre Kolltveit (ISA i Norge)

Foto: Privat

10 000 personer deltog i årets  första maj-demonstration i Oslo, så trenden med högt deltagande på första maj tycks fortsätta (förra årets demonstration samlade rekordmånga 11 000 deltagare). Man måste gå tillbaka till 1970-talet för att hitta ett lika stort deltagande som under de senaste åren. Att så många demonstrerar på första maj ger en bild av den kampvilja som finns.

I år var deltagandet särskilt stort i de fackliga avdelningarna. Det pågår avtalsförhandlingar och många hade kommit för att kräva bättre löne- och arbetsvillkor. Det pågår också en strejk inom hotell- och restaurangbranschen, utlyst av Fellesforbundet. Strejken som gäller bättre sjukersättning trappades upp den tredje maj.

Men det var framför allt kampen mot nedskärningar och Oslos högerstyre som stod i fokus. Internationell solidaritet präglade också tåget, särskilt var solidariteten med palestinierna mycket synlig i årets högljudda och färgsprakande första maj-demonstration i Oslo.