
Rättvisepartiet Socialisterna i Haninge har överklagat beslutet.
Det extrainkallade mötet var resultatet av att skolans nedläggning återremitterats (skjutits upp med stöd av en tredjedel av ledamöterna). Återremitteringsgrunden var att kommunledningen skulle utreda de ekonomiska konsekvenserna av skolnedläggningen, då skolhyror, investeringskostnader för skolbaracker, busskort med mera kommer att öka drastiskt.
Men borgarna vägrade helt enkelt att besvara detta med hänvisning till att ekonomi och kostnader inte var viktiga.
Ändå var det just ekonomi och lokalkostnader som angavs som huvudorsaken till nedläggningen i nästan alla inlägg.
Borgarna har ständigt upprepat att för få elever har valt Jordbromalmsskolan (240 jämfört med de 92 som går på Dalarö skola) och att resurser ska gå till undervisning istället för lokalkostnader.
När vi från Rättvisepartiet Socialisterna har frågat hur borgarna kan försvara att vi ska betala för en 100-procentigt tom skola utan undervisning har de påpassligt sagt att ”ekonomi och kostnader är inte viktiga”. Nedläggningen är, oavsett vilka nya argument som borgarna kastar in eller hur vakna de är, en medveten diskriminering av barn och unga i arbetarfamiljer samt barn och unga av annan etnisk bakgrund. Det är tydligt att borgarna struntar i Jordbros framtid.
För att rädda skolan hade det behövts ännu större protester. Därför är det viktigt att kampanjen ”Uppror för Jordbros Framtid” fortsätter.
Vi i Rättvisepartiet Socialisterna är de sista att ge upp en strid. Kamp lönar sig. Det visade vi när den tidigare socialdemokratiska majoriteten till slut tvingades avskaffa skollunchavgifterna på gymnasiet.
Vi börjar med att överklaga beslutet att lägga ner skolan till förvaltningsrätten för brott mot kommunallagens bestämmelser, bl a att alla ska behandlas lika. Utbildning ska inte vara en klassfråga.
Mattias Bernhardsson
Sanna Tefke