
– Transport lyckades få ut 12 procent på tre år för sina förare, något mer än de 10,2 procenten i andra avtal. Då kan BUA, som ingår i Transportgruppen inom Svenskt Näringsliv, inte vänta sig att Kommunals bussförare ska begära mindre, kommenterar Peter Boström, som är klubbordförande på Swebus garage i Södertälje.
BUA:s svar har varit motkrav på borttagna tidsuppräkningar för nattarbete och uppehållstider mellan delade tjänster. Även de förmåner som bussförarna vann under bussförarstrejken 1999 för s k pisspauser, med rätt till paus efter 2,5 timmar och rätt till rast efter 5 timmar, vill man ta bort. BUA säger också nej till bättre regler för dygnsvila och kortare ramtid.
Kommunals förbundsledning har diskuterat eventuella varsel, men vill inte kommentera detta.
– Ute på garagen förbereder vi konfliktorganisationen nu. Det gäller sånt som vem som ansvarar för vad, strejkvaktskedjor, att hyra husvagnar och ta ut datorerna då vi riskerar att bli utlåsta från fackexpeditionen o s v, säger Peter Boström, som blir presstalesman för Kommunals bussförarsektion i Stockholm i händelse av konflikt.
Arne Johansson