”Jalla, jalla – papper åt alla”

2008-10-08 17:09:06




Onsdagen den 1 oktober genomförde de papperslösa sin hundrade demonstration i Stockholm.

I dag finns 10 000-tals flyktingar som saknar uppehållstillstånd och med det de grundläggande rättigheterna.
Vid den hundrade demonstrationen talade bland annat Elias från Az­erbajdzjan om sitt eget öde. Elias dot­- ter utvisades en månad innan den tillfälliga asyllagen utfärdades, en lag han själv döpt till den tillfälliga olagen.
Han avslutade sitt tal med att säga att han och de tusentals andra papperslösa kommer att stanna i Sverige och fortsätta att kämpa!
– Billström kommer inte lyckas att köra ut oss!
Förutom gömda flyktingar talade personer från mp, v, s och även luf. Dessa politiker hycklar. Socialdemokraterna tillsammans med moderater­na röstade ner den allmänna amnes­tin.
Kampen måste fortsätta. Det fackliga centret som TCO och LO startat är en eftergift, eftersom trycket har varit hårt på facktoppen. Nu gäller det att se till att facken verkligen går ut i kamp för papper åt alla.

Joel Eriksson