
BOK |
Titel: Stridsbok från Thomasbadet. Författare: Per Hellgren. Förlag: Federativs 2007. |
Stridsbok från Thomasbadet är en facklig kampmanual, en uppmuntran till att ta strid och ett konkret exempel på att fackliga strider kan vinnas också av en handfull personer på en liten arbetsplats.
Manualen gäller, förstås, de syndikalistiska metoderna; hur genomför man en framgångsrik blockad, vilka paragrafer i MBL ska man åberopa gentemot arbetsgivaren och vilka paragrafer i polislagen kan vara bra att kunna när man konfronteras av polis? Men den skulle ändå mycket väl kunnat läsas av andra fackligt aktiva.
För redan invigda
Problemet är att den nog inte är tänkt att läsas av andra än de redan invigda. Den är skriven för den som delar författaren Per Hellgrens syndikalistiska åsikter. Hellgren går visserligen igenom händelseförloppet med imponerande noggrannhet och ofta självdistans. Däremot kan han aldrig hålla sig från att raljera över fienden – det vill säga alla som inte är syndikalister – och att glorifiera syndikalisternas egna aktioner.När en affischering beskrivs som att LS:ets sju medlemmar ”stolt stegar in” på Thomasbadet, medan kommunen på sidorna innan beskrivits som en ”dynghög” och han skriver om arbetsledaren på badet att ”hennes hat kommer att bli hennes fall” känns det som att Hallgren, tja, överdriver.
Dessutom tar han varje chans att baktala alla andra fackförbund, särskilt Kommunal. Det är synd. Risken är att den som borde inspireras till kamp istället lägger ifrån sig boken med känslan av att fackliga strider är något väldigt radikalt som bara en handfull inbitna syndikalister står pall för.
Jag tror inte att det var Per Hallgrens avsikt.
Kampen fortsätter
Konflikten i Stridsbok handlar om en ensamstående pappa, som först fått försämrad lön efter sin föräldraledighet och sedan blivit ignorerad när han bett om att få arbetstider som gör det möjligt för honom att hämta sitt barn på dagis.Genom att organisera de tre SAC-anslutna på arbetsplatsen och ta hjälp från övriga medlemmar i Strängnäs LS och, vid blockader, av syndikalister från närliggande orter, vann man efter fyrtiotvå dagars konflikt en viktig seger.
Kriget fortsätter dock. Enligt Arbetaren har kommunen nu sagt upp två syndikalister på Thomasbadet. Men Strängnäs LS har också kontrat med att, för fjärde gången, stämma kommunen. Kampen går vidare.
Ulrika Waaranperä