
Med ytterligare ett antal bidrag på PlusGirokonto 87 96 49-2 kan vi nå målet på 100 000 kronor. Större delen av pengarna kommer in senare i november. De första 50 000 kommer att gå till CWI, den internationella socialistiska organisation som RS är den svenska sektionen av, och arbetet för socialism världen över. Resten kommer att redovisas i ekonomikampanjen här i Offensiv allt eftersom peng- arna kommer in.
De utåtriktade aktiviteterna den första veckan i november var begränsade på grund av kongressen. Göteborgs partiföreningar har dock haft aktiviteter och totalt fått in 3 775 kronor samt sålt 38 Offensiv.
Kongressdiskussionen om RS ekonomi visade att ekonomikampanjens inkomster och antalet autogiroprenumeranter har ökat. Offensiv har nu det högsta antalet prenumeranter någonsin för november. Snart kommer en ny prenumerationskampanj att inledas, där kongressen tog målet att värva ytterligare 300 autogiroprenumeranter.
Lina Thörnblom