Drygt ett 30-tal bussförare hade samlats vid garageportens parkering.
Lauri Dejler och Tina Tagel håller just på att gå av sitt strejkvaktspass när RS/Offensiv anländer.
– Facket gör helt rätt som strejkar. Vi måste vara pigga och glada när vi kör buss. Dygnsvilan är det viktigaste kravet, säger Tina Tagel.
– Strejken kommer nog att pågå lite längre än vi väntat, menar Lauri Dejler.
– Det är bra stämning, vi måste ta kamp för våra rättigheter.
Alla chaufförer Offensiv talade med vittnar om att kampstämningen är hög bland förarna. En bussförare säger att ”på Nybodagaraget är kampstämningen särskilt hög”.
– Viktigast för min del är att få tillräckligt med timmar för vila. För lite vila innebär att vi blir en trafikfara. Men vi slåss också för fasta anställningar, säger Mohammed som är en av de bussförare som samlats.
Mohammed säger vidare att:
– Vi måste vara beredda på en lång strejk. Facket borde vara ute bland allmänheten och synas mer i media.
När vi frågar om vad han tycker om att bussförarna borde ordna en demonstration och bjuda in allmänheten svarar han:
– Det är en bra idé.
Men tyvärr verkar ingen demonstration vara planerad, vilket bekräftas av de fackligt förtroendevalda vi träffade och Joakim Kellner från förbundskontoret (Kommunal) som också besökte Nybodagaraget.
Vd lunchtid höll Peter Björklund, huvudskyddsombud, ett kort men inspirerande tal. Han sa bland annat:
– Vi gav arbetsgivarna chansen. Men nu är vi ute i strejk igen, hade vi backat skulle arbetsgivarna segrat.
– På tisdag startar strejkens tredje våg när Skåne går ut och på fredag är det dags för den fjärde vågen då flygbussarna, Swebus Express och Säfflebussarna stannar. Det kan bli nya varsel.
Kommunal borde definitivt lägga nytt varsel om att stanna hela busstrafiken kombinerat med demonstrationer samt en uppmaning till andra fack samt allmänhet att ge aktivt stöd.
Per Olsson