Stoppa plundringen av Kongo

– De som har makten är ansvariga, regeringar och bolag i USA, Sverige och andra Västmakter, och även Kina, berättar Sebastien Keti, Kefi Keti och Remi Bolama.

av Per-Åke Westerlund // Artikel i Offensiv

– Vi försöker väcka medvetenhet om vad som händer i Kongo. Landet plundras på naturresurser och risken för ett nytt stort krig är stor.
– Det finns sju miljoner internflyktingar inom landet, en ökning med en miljon de senaste månaderna.
Det var budskapet på en demonstration i Stockholm lördag 6 april. Här är några röster:

Sebastien Keti, Kefi Keti och Remi Bolama:
– Vi är här för att kräva rättvisa, att alla har lika värde. De som har makten är ansvariga, regeringar och bolag i USA, Sverige och andra Västmakter, och även Kina.

Nicole Makakala, Afi Komba och Viola Kanku.

Nicole Makakala, Afi Komba och Viola Kanku:
– Vi vill sprida kunskap om att Kongo plundras. Miljoner är flyktingar och striderna ökar. Varifrån vapnen kommer, till exempel från Sverige. Sverige är inte neutralt.

Relaterade artiklar

Skip to content