
IF Metall ställde kravet på att företaget skulle teckna kollektivavtal efter att fyra av de anställda anslöt sig till facket. Men företaget har konsekvent vägrat. Därför sattes en blockad in den 18 juni i år.
Istället för att ge efter har stenhuggeriet använt en aggressiv och nonchalant ton gentemot blockadvakter, fackombud och anställda. Trakasserier mot blockadvakter utveck- lades till rena dödshot.
– Vi ger inte efter för hot, men vi måste säkra de företrädare för förbundet som är där. Det gör man enklast genom att vara fler på platsen. Det brukar dessutom lugna ner sig efter kontakt med polisen.
Så förklarar Anders Ferbe, IF Metalls andre vice ordförande, den ovanligt laddade situationen i en intervju i Dagens Arbete. Han syftar även på den mot delägarna påföljande polisanmälan om olaga hot och egenmäktigt förfarande.
Facket har även anmält Bröderna Henrikssons Stenhuggeri för kränkning av föreningsrätten.
‘När arbetsgivaren fick reda på att en av de anställda var med i facket blev han kallad ”Judas ” och uppmanades att säga upp sig. Fackombud har vid ett flertal besökstillfällen nonchalerats av delägarna.
Då förhandlingsframställan om föreningskränkningen skulle överlämnas till arbetsgivaren vägrade de att ta emot den.
IF Metall kommer att fortsätta blockaden och överväger en utökning av konflikten i form av sympatiåtgärder från andra fack.
Ammar Khorsed