
Så här lyder Läkarföreningens uttalande:
”Medelpads läkarförening saknar förtroende för hur omställningsarbetet för närvarande bedrivs vid länssjukhuset Sundsvall-Härnösand. Vi anser att konsultföretaget Mantec har bristande sakkunskap. Vidare saknar vi förtroende för sjukhusdirektör Sigbjörn Olofsson och landstingsdirektör Lars Bolin.”
Bara en av 69 deltagare på årsmötet röstade emot.
Även PRO i Medelpad är emot landstings- och sjukhusledningen. De kräver att landstingsdirektören Lars Bolin, upphandlingschefen Sören Lanner och sjukhusdirektör Sigbjörn Olofsson avgår.
Misstron kommer att öka då det inte finns något slut på skandalerna. Nu visar det sig att landstinget bröt mot lagen då Mantec anlitades som konsult.
Konkurrensverket började intressera sig för fallet i fjol då de fick nys om att firman handplockats utan offentlig upphandling och inledde därefter en granskning. Häromdagen kom deras besked: upphandlingen var olaglig. Syftet med denna lag är enligt konkurrensverket att skattemedlen i kommuner och landsting ska användas på ett så effektivt sätt som möjligt.
Eftersom lagen inte kan tillämpas retroaktivt kommer landstinget att klara sig undan böter.
– I nuläget är det aldrig bra med påpekanden av den här typen. Det hade kunnat komma lämpligare om man säger så, säger landstingsdirektör Lars Bolin till Sundsvalls Dagblad.
Per Johansson
Sjuksköterska och initiativtagare till kampanjen Rädda Vården i Sundsvall