

Mellan den 16-21 februari anordnar Socialistiskt Alternativ antimilitaristiska möten med Mika från Sozialistische Alternative (SAV – ISA i Tyskland) Mötesserien var en del i vår Internationals (ISA) globala kampanj mot imperialism och krig. Mika berättade bland annat att den 5 mars genomförs nya skolstrejker i Tyskland mot värnplikten och den militära upprustningen. Här kommer ett utdrag från hans inledning på mötena.
– Vi i SAV är också medlemmar i Die Linke, det reformistiska vänsterpartiet i Tyskland. I Die Linke vill vi bygga en revolutionärsocialistisk flygel. Vi kämpar mot partiets deltagande i borgerliga regeringar samt dess tendens att kompromissa med den tyska imperialismen.
– I ett försök att militarisera samhället driver den tyska regeringen på för att återinföra värnplikten, som avskaffades 2011.
– Detta utlöste en landsomfattande elev- och studentrörelse. I december förra året strejkade 55 000 elever och gick ut på gatorna. Nästa skolstrejk är planerad till den 5 mars.
– Vi ser denna rörelse som en startpunkt för en bredare antimilitaristisk och antiimperialistisk rörelse.
– Tysklands militära upprustning är en följd av den relativa nedgången för tysk imperialism.
– Den tyska kapitalismen förlorar globala marknadsandelar och pressas ut från kinesiska och amerikanska marknader.
– Kriget i Ukraina har visat att rysk imperialism kan utmana tysk dominans i särskilt Östeuropa. Den tyska härskarklassen måste hävda sin hegemoni över Östeuropa mot denna nya rival.
– Efter den ryska invasionen av Ukraina i februari 2022 deklarerade den dåvarande kanslern [den socialdemokratiske statsministern] Olaf Scholz den så kallade ”Zeitenwende” – vilket betyder ungefär ”vändpunkt i tiden”. Kort därefter sa försvarsministern att Tyskland måste bli ”krigsdugligt”. Att förbereda samhället för krig blev den tyska härskarklassens centrala projekt.
– Det första konkreta steget var en särskild fond på 100 miljarder euro för militären, som skulle finansieras genom att öka statsskulden. Därefter ändrades konstitutionen för att bana väg för ännu större militärutgifter. Den så kallade skuldbromsen, som tidigare satte ett tak på statsskulden, gäller inte längre för militärutgifter.
Samtidigt godkändes en budget på 500 miljarder euro för militär och infrastruktur för de kommande åren.
– Takten i den militära upprustningen är enorm. År 2022 var militärbudgeten 56 miljarder euro, 2029 förväntas militärutgifterna ha ökat till 152 miljarder euro.
Många studenter insåg att militarisering inte ligger i deras intresse.
I maj 2025 sade förbundskanslern Friedrich Merz [från högerpartiet CDU] att den tyska militären bör ha ”Europas starkaste konventionella armé”.
– Men Tyskland saknade soldater. För att öka antalet soldater lades ett nytt lagförslag fram – lagen om modernisering av militärtjänsten (värnplikten). Lagen återinför ännu inte obligatorisk militärtjänst, men enligt min mening är det det första steget i den riktningen. Det är också så många elever och studenter uppfattar det.
– Från och med i år kommer varje manlig person som fyller 18 år att få obligatoriska frågeformulär. Den som anger att de i princip överväger militärtjänst blir redan nu inbjudna till en medicinsk undersökning, men från nästa år måste varje man som fyller 18 genomgå medicinska undersökningar.
– Regeringsrepresentanter betonar för närvarande den frivilliga karaktären hos denna så kallade ”nya militärtjänst”. Om rekryteringsmålen däremot inte uppnås, kommer de att införa värnplikt för att kompensera för underskottet. Lagen kräver redan att relevant data samlas in om olika åldersgrupper. Det är tydligt för många att staten kommer att använda denna data vid krig för att besluta vem som ska skickas till fronten.
– Fram tills den nya lagen antogs hade det varit några stora protester mot militariseringen och krigsförberedelserna. Den nya värnpliktslagen ändrade detta. Den 5 december 2025 antogs lagen om modernisering av militärtjänsten i parlamentet.
– Samma dag gick 55 000 elever och studenter i nästan 100 olika städer ut i strejk och demonstrerade på gatorna. I Berlin var det 10 000 som demonstrerade, i Hamburg 5 000 och och i Köln 3 000.
– Många studenter insåg att militarisering inte ligger i deras intresse. Att det inte är ett försök att försvara frihet och demokrati mot rysk aggression, utan snarare att försvara de tyska kapitalisternas vinster.
I Köln var protesternas vanligaste slogan: ”De rika vill ha krig, ungdomarna vill ha en framtid!”
– Innan skolstrejken hölls redan stadsomfattande planeringsmöten för elever. Efter den 5 december utvecklades grupper och kommittéer på vissa skolor för att planera åtgärder och mobilisering vid sina skolor.
– Många av dessa kommittéer ligger dock nu i vila och träffas inte längre för att genomföra nya aktiviteter. På vissa platser har rörelsen inte lyckats bygga vidare på momentumet efter den 5 december.
Betyder det att rörelsen är död? Nej. Det är bara vad som hänt på vissa skolor, på andra börjar också allt fler lärare blir oroliga över militarismen.
– I en del fall organiserar sig eleverna också på initiativ av lärarna. På en kamrats skola i Köln har omkring 50 elever samlats de senaste veckorna på initiativ av en lärare. Nu planerar de att de tillsammans ska gå ut i skolstrejken den 5 mars som en skolutflykt.
– Endast en massrörelse av unga människor som kollektivt motsätter sig militärtjänst kan verkligen åstadkomma något. För att göra detta krävs stöd från facken, framför allt lärarfacket GEW.
– Som den starkaste vänsterkraften skulle det vara Die Linkes (det tyska vänsterpartiet som SAV:s medlemmar är med i) uppgift att leda en sådan rörelse, organisera studenter och söka en allians med facken. Gruppen misslyckas just nu med denna uppgift. Men det betyder inte att partiet inte gör något. Ofta på initiativ av SAV deltar partiet nu i mötena inför skolstrejken.
– I Köln spelar partiet också en nyckelroll i mobiliseringen inför den 5 mars.
– Våra kamrater i lärarfacket delar ut ett cirkulär där de uppmanar kollegor att visa solidaritet med eleverna och stödja skolstrejkerna.
– Dessutom organiserar medlemmar av Die Linke i Kassel och Köln diskussionsdagar och konferenser efter den 5 mars.
– I Köln organiserar partiet en ungdomsdiskussionsdag om värnplikt och imperialism i april för att diskutera analytiska och praktiska frågor relaterade till kampen mot värnplikt.
– Vårt deltagande i rörelsen tillsammans med Die Linke uppfyller en trefaldig uppgift:
För det första: Rörelsens politiska och organisatoriska förstärkning.
För det andra: Konsolidering och förstärkning av antimilitaristiska krafter inom partiet genom en konkret kampanj. Detta är det första steget mot att bygga en revolutionär socialistisk falang som vi kräver.
För det tredje bygger vi vår egen organisation genom att föra samman partiet och rörelsen, och därmed visa vägen framåt för båda.■



Du måste vara inloggad för att kunna skicka en kommentar.