”Vad ska vi göra? Krossa rasismen”

Foto: @Chris_kebbon

Av Antirasist i Stockholm // Artikel i Offensiv

Lördagen den 30 november samlade Alternativ för Sverige ett femtiotal rasister i det årliga fackeltåget till Karl XII:s staty i Kungsträdgården i Stockholm. Liksom fjolårets manifestation fick AFS inte samlas helt ostört, utan cirka hundra meter bort hade dubbelt så många antirasister samlats i en högljudd och elektrifierad motdemonstration.

De antirasistiska slagorden ekade över Kungsträdgården och var ett ständigt störningsmoment i AFS livesändning. 

Att den antirasistiska motdemonstrationen lyckades störa AFS:s patetiska rasistträff är uppmuntrande, men allvarligare var att även nazistiska Nordiska Motståndsrörelsen (NMR) samt Aktiv Klubb Sverige (AKS) obehindrat kunde samlas i Kungsträdgården senare samma kväll. 

Målet för den organiserade antirasismen för 30 november 2025 måste vara en ännu större kraftsamling för att täcka Kungsträdgården, omringa den patetiska Karl XII-statyn, och inte ge rasismen och nazismen en millimeter av det offentliga utrymmet.