
Fotograf: Natalia Medina
Artikel i Offensiv
Under våren och sommaren har socialister och andra aktivister jobbat med att bilda nätverket Septemberupproret. Just nu är det 35 organisationer som står bakom i syfte att samla till en stor och bred demonstration vid riksdagens öppnande den 9 september.
Parollerna är: NU ÄR DET NOG! – Mot krigshets, folkmord och rasism! – För välfärd, Palestina, fred, jämlikhet och klimaträttvisa.
– Det ser ut att kunna bli en rörelse av rörelser! Både palestinaaktivister, antirasister, klimatkämpar och nedskärningsmotståndare har gått samman. Det finns en kokande frustration över regeringen, men även riksdagen. Oppositionen erbjuder inget tydligt alternativ. Det politiska etablissemanget drar oss alla med på en allt otryggare och farligare väg. Nu säger vi stopp! Vi bygger ett enat motstånd för alla frågor hänger ihop.
Detta säger Elin Gauffin från nätverkets samordningsgrupp. Hon hänvisar till facebooksidan Septemberupproret för mer information. Där kan man läsa hela plattformen bland annat och vilka organisationer som nu har anslutit sig.
– Just nu håller vi på att dra ihop till ett stort nätverksmöte. Offensivläsare får jättegärna ansluta. Det är måndagen den 11 augusti kl 18:00 i Medborgarhuset i Stockholm.
– Där kommer vi snacka mer om hur demonstrationen ska gå till. Vi sätter upp arbetsgrupper för kulturinslagen, affischering, spridning på sociala medier, spridning till fler organisationer och mycket mer. Alla behövs!
– Det har också precis blivit klart vilket swishkonto som ska användas för att samla in pengar till kampanjen. Det här är ett gräsrotsinitiativ. Inga stora organisationer stödjer oss (ännu) men vi kommer att klara det ändå. Många bäckar små blir en älv.
Du måste vara inloggad för att kunna skicka en kommentar.