
Foto: Pensionsmyndigheten
Av Erland Gadde // Artikel i Offensiv
Den 26 augusti meddelade Pensionsgruppen, som består av samtliga åtta riksdagspartier, att man föreslår att en ”gas” införs i pensionssystemet från 2027. Men denna gas beräknas inte ge en genomsnittspensionär mer än 100 kronor per månad, om det ens blir något alls! Detta trots att ”bromsen” i pensionssystemet har slagit till tre gånger tidigare, och då berövades genomsnittspensionären 31 000 kronor.
Vårt nuvarande pensionssystem, som infördes 1999, bygger på principen att det ska vara självfinansierande: inbetalningarna av pensionsavgifter som görs för dem som arbetar idag (dessa görs huvudsakligen av arbetsgivarna för löntagare) ska finansiera utbetalningarna till dagens pensionärer. Överskott i systemet går till AP-fonderna, som också används som buffert till utbetalningar om det blir underskott. Statsbudgeten ska alltså inte användas till pensioner, med en del undantag, som garantipension till de sämst ställda och bostadstillägg.
För att mäta om systemet är i balans eller inte används det så kallade balanstalet, som fås om man dividerar de förväntade framtida inbetalningarna till systemet av dem som arbetar idag, plus AP-fondernas tillgångar, med värdet av alla intjänade pensionrätter (som betalats in och uppräknats). Om balanstalet är mindre än 1 anses systemet gå med underskott, och då slår den så kallade ”bromsen” till, vilket innebär att pensionsutbetalningarna inte räknas upp i takt med löneutvecklingen i samhället, som de normalt gör, utan att ökningen blir mindre och det till och med kan bli en minskning.
När pensionssystemet infördes 1999 trodde de ansvariga att bromsen bara skulle slå till i väldigt ovanliga situationer, men då hade man inte räknat med finanskrisen 2008 och inte trott att medellivslängden skulle öka så mycket som den gjort. Bromsen slog till 2010, 2011 och 2014 vilket ledde till sänkta pensioner, totalt 31 000 kronor för en genomsnittspensionär, och trots att systemet har återvunnit balansen sedan dess har pensionärerna inte fått någon kompensation för de förlorade pensionerna, utan de har halkat efter löneutvecklingen.
Det har framhållits att om det finns en broms om systemet går back, så borde det i rättvisans namn finnas en ”gas” om systemet går plus. Och det är detta som Pensionsgruppen, den parlamentariska grupp som har ansvaret för pensionssystemet, nu har kommit överens om, i enighet över partigränserna. Gasen kommer att utlösas när balanstalet är större än 1,15, och utbetalningarna ska börja i januari 2027. Enligt Pensionsgruppens ordförande Anna Tenje (M) skulle det ge en genomsnittspensionär 100 kronor mer per månad.
Denna spottstyver är förstås ett hån mot alla pensionärer som inte är rika, och för genomsnittspensionären skulle det krävas 26 år med sådan gas för att komma upp i de 31 000 kronor som förlorades på grund av bromsen 2010-14. LO:s ordförande Johan Lindholm kallar det ”ett svek mot arbetare som varit med och byggt vårt land”. ”Det är helt otillräckligt med någon hundralapp mer i månaden när pensionärerna efterfrågar tusenlappar för att kunna gå runt”, säger SPF Seniorernas ordförande Maria Larsson i medlemstidningen Senioren.
Kritikerna menar att nivån 1,15 för balanstalet är alldeles för hög. Visst behöver man en viss marginal, men nivån skulle kunna sättas betydligt lägre och då ge ordentliga pensionsökningar. En tidigare utredning har föreslagit en gas vid balanstalet 1,10, vilket enligt Pensionsmyndighetens beräkningar skulle ge en pensionsökning på 6-10 procent. Dessutom visar prognoser från Pensionsmyndigheten att balanstalet kommer att ligga under 1,15 år 2027 och 2028, och då blir det ingen gas alls!
Pensionsgruppens förslag ska nu ut på remiss.
Pensionerna behöver höjas rejält och det kräver en rejäl omfördelning från rika till fattiga. H&M:s numera pensionerade (!) styrelseordförande Stefan Persson är rikast i Sverige och han har en förmögenhet på ca 175 miljarder kronor, och det skulle räcka till att betala alla Sveriges pensionärer mer än 600 kronor per månad i tio år.
Du måste vara inloggad för att kunna skicka en kommentar.