Röda linjen: Ny massiv Palestinademonstration i Stockholm

Foto: Mattias Bernhardsson.

Gårdagens massiva demonstration den 17 juni, ”Vi drar den röda linjen – agera nu!”, samlade 15-20 000 stockholmare mot Israels terrorkrig mot Gaza. Motståndet växer och pressen på Sveriges regering att agera likaså. Samtidigt valde högermedia att skandalisera demonstrationen istället för att rapportera från den.

Av Mattias Bernhardsson // Artikel i Offensiv

Ända sedan Israels terrorbombningar av Gazas civila inleddes för ett och ett halvt år sedan har flera hundra eller tusen demonstrerat mot kriget och Sveriges stöd till Israel varje vecka. Nu har det skett en tydlig förändring: Den 7 juni slöt 50 000 upp till den landsomfattande massdemonstrationen ”Sverige säger nej till folkmord” och igår blev det ännu en imponerande samling med 15-20 000 som marscherade i Stockholm. 

”Alla barn har rätt till liv”, ”Stoppa folkmordet” och ”Jews for justice & peace” syntes i vimlet av plakat på Norra Bantorget. Samtidigt som stora delar av demonstrationen redan hade nått Gustav Adolf torg fortsatte samlingsplatsen Norra Bantorget att fyllas på av nya demonstranter – marschen tycktes aldrig ta slut. Att alla demonstranter bar röda kläder var mycket uttrycksfullt.

Bland det 30-talet organisationerna som arrangerade gårdagens demonstration fanns Oxfam Sverige, Svenska Freds, Amnesty, Palestinagrupperna, Läkare utan Gränser och Kvinna till kvinna – men också en rad fackföreningar som IF Metall, Kommunal, Handelsanställdas Förbund, Akademikerförbundet och Vision. 

Flera koncernägda medier och SVT valde att helt tiga om den breda demonstrationen. Istället gick de återigen till angrepp mot rörelsen. Samma koncernägda tidningar som under hela folkmordskriget använt formuleringar som ”konflikten” samt tonat ned bombattacker mot civila, skolor och sjukhus såväl som dödandet av hundratals hjälparbetare och journalister. Den enda mediauppmärksamheten kom att handla om Miljöpartiets språkrör Daniel Helldén, som bara timmarna efter sitt deltagande på sin absolut första palestinademonstration i lördags valde att böja sig för högerns hitte-på-skandal om antisemitism, ”ångra” sin medverkan och går ut med detta offentligt. Det ”antisemitiska talet” som hänvisas till hölls på en helt annan demonstration –  i april.  Den talare hade ett visserligen dåligt tal – men gich inte alls till attack mot judar som grupp, utan mot tre offentliga personer som talaren beskrev som ”supersionister”.

Dödssiffran i Gaza har passerat 56 000 och en svältkatastrof pågår – men högern vill bara prata om enskilda talares formuleringar om dödandet. Högerns kampanj att likställa kritik mot staten Israel eller sionism som ideologi med antisemitism handlar just om att demonisera motståndet och skapa förvirring, men också att ta fokus ifrån högerns skandalösa stöd till den israeliska högerextrema regimens krig, vapehandel och indragit bistånd. Hetsen ingår också i de blåbrunas attacker på demonstrationsrätten.

Att allt fler organisationer, fackförbund och föreningar mobiliserar – och att allt fler går ut på gatorna i protest mot krig, folkmord, ockupation och fördrivning är ett steg framåt för Palestinarörelsen. Detta måste följas av facklig kamp i form av strejker samt blockader mot vapenhandeln och Israels krigsmaskineri.

Fler foton av Vilgot Karlsson:

Vill du hjälpa till? Offensiv och Socialistiskt Alternativ behöver ditt stöd!

Med reaktionär blåbrun högerregering och otaliga kapitalistiska kriser behövs mer än någonsin en röst som försvarar arbetares rättigheter, bekämpar rasism och sexism, kräver upprustning av välfärden och tryggare jobb istället för försämrad anställningstrygghet, fortsatta nedskärningar och marknadshyra. Som ger ett socialistiskt alternativ till kapitalismens orättvisor, klimatkris, krig och flyktingkatastrofer. Stöd vårt arbete: Swisha valfritt belopp till 123 311 40 48. Om du vill engagera dig mer finns mer info här!