
Det är verkligen kul att valkampanja.
Rättvisepartiet Socialisterna får bra respons på gator och torg, när vi knackar dörr samt ringer sympatisörer. Det märks på antalet valmanifest vi har sålt till dags datum (tisdagen den 19 augusti) samt på antalet personer som lovat en röst på Rättvisepartiet Socialisterna (RS) i höstens val.
Totalt har vi hittills sålt 1 364 valmanifest; 705 i Haninge, 405 i Luleå och 254 i Göteborg. Eftersom det är valkampanj är vi inte lika inriktade på att få in pengar när vi är ute på gator och torg för att driva alla våra politiska kampanjer. Snarare är vi intresserade av att komma i dialog med arbetare, unga, låginkomsttagare och alla andra som är trötta på dagens parasitära högerpolitik. Naturligtvis är vi alltid intresserade av en dialog med alla vi möter även när det inte är en valkampanj, men det blir extra påtagligt när valtemperaturen skruvas upp mer och mer för varje dag.
För oss handlar valkampanjer om att sprida vår politik till ett bredare skikt än vad vi annars kan. Våra fem kommunala mandat (två i Haninge, tre i Luleå) används som megafoner åt de proteströrelser som vi bygger ute på gator och torg tillsammans med antirasister, rättvisekämpar och asylaktivister. Att försvara våra mandat, samt att vinna nya, är att bygga den socialistiska rörelsen starkare.
Därför behövs ditt stöd, både ekonomiskt och som aktiv i kampen. Sätt in ett bidrag på PlusGiro: 87 96 49-2 eller skicka ett mail till rs@socialisterna.org om du vill bli aktiv. Du kan också gå in på vår hemsida socialisterna.org för att få mer info. ■