
Dahls förutsägelse har visat sig stämma.
På bara på någon månad har varsel kommit från skogskoncernen Södra, Nordic Paper i Säffle, Holmens kartongbruk i Iggesund, sågverkskoncernen Vida och Norra skogsägarna.
I september hade redan två pappersbruk, ett massabruk och fem sågverk lagts ner eller aviserat om nedläggning, enligt branschorganisationen Skogsindustrierna.
Den breda konjunkturnedgången är en grundläggande orsak till de stora problemen för sågverksindustrin. Och då sågverken exporterar cirka 75 procent av sina produkter och massa- och pappersbruk cirka 90 procent är krisen i Europa ett hårt slag för industrin. Till det ska lägga det låga byggandet.
– Vi har en brist på 25 000 bostäder, som ökar med minst 20 000 bostäder per år. Det här kommer att gå rakt in i pipsvängen, säger Leif G Gustafsson, VD för Trä- och möbelföretagen i Sverige, till Svenska Dagbladet.
Vid sidan av konjunkturnedgången finns en rad andra problem. Ändrade läsvanor på grund av t ex modern elektronik gör att efterfrågan på både tidningspapper och finare papper såsom kopieringspapper minskar.
Den starka kronan är också en faktor som bidrar till nedgången.
Josephine Landström