
Massutvisningarna är en följd av den asylpolitik som regeringen och Miljöpartiet samarbetar kring, som bl a möjliggör massutvisningar till Irak. Mordet på den utvisade irakiern rapporterades i arabiska nyheter, vilket uppmärksammades av en asylsökande, som p g a anonymitet här kallas för Hasan. Hasan kontaktade en person i Asylrörelsen, som nu kan fortsätta att lyfta den politiska frågan om vad som händer med människor som utvisas.
Hasan själv har nyligen blivit utvisad efter fem år i Sverige. Han valde att frivilligt lämna Sverige då han fick sitt slutliga utvisningsbeslut.
Under Hasans tid i Sverige varnades han av en vän i Mosul som sa att ”Vad du än gör, kom inte tillbaka!”. Men när Hasans trovärdighet ifrågasattes i Migrationsdomstolen orkade han inte kämpa mer. Hans sista ord i Sverige till en kontaktperson på Röda Korset var: ”Jag åker hem till min dotter, så får de döda mig sedan.” Efter fyra dagar i Irak fick Hasan ett nytt brev som sa ”Vi vet att du är tillbaka!” Nu lever Hasan isolerad hos sin familj och vågar inte gå ut.
Hasans fall är bara ett i mängden av utvisningar till tortyr, förföljelse, fängelse och mord.
Raymond Ohlsson