
Över 500 sålda Offensiv, bra kampanjaktiviteter, insamlingar på möten, fester och loppisar bidrog till upryckningen.
Med några resultat kvar att inhämta ligger juli på 27 541 kronor. Den största förbättringen har skett i Stockholm, som ökat från drygt 3 000 kronor till över 12 000. Av detta står första dagen av Pride för 1 329 kr.
Ekonomikampanjen är en avgörande inkomstkälla för Offensiv och Rättvisepartiet Socialisterna. En stor del av våra inkomster är tior eller tjugor från många. Men vi får också hundralappar eller mer i enskilda bidrag. De pengar vi får in går till kampanjer och utgivningen av Offensiv.
Med augusti går vi över till ett månadsmål på 80 000 kronor.
Pride, antirasism, skolstarten och kampanjen inför demonstrationen mot privatiseringar den 17 september är frågor som kommer att intressera många och sätta fart på Offensivförsäljningen.
Per-Åke Westerlund