
Skolor, äldreomsorg, vård, kommunala bostäder och kollektivtrafik har privatiserats och skurits ner till ett minimum.
Samtidigt har de rika, aktieägarna och bankerna gynnats på alla sätt som går.
Det saknas inte pengar. Ingvar Kamprad räknas som världens femte rikaste man på nyhetsbyrån Bloombergs lista. De uppskattar hans förmögenhet till 270 miljarder kronor. HM:s Stefan Persson rankas som nr 17.
På arbetsplatserna har direktörernas diktatur skärpts – allt fler har tillfälliga jobb och orsäkra villkor.
Finns det något alternativ? S-kongressens gröna ljus till vinster i välfärden visar att Stefan Löfvens svar är nej.
– Nu gäller det att samla den massiva opinionen mot privatiseringar. Vi siktar på stora demonstrationer ett år innan valet, den 21 september, säger Offensivs chefredaktör Arne Johansson, som är med i den nya Folkkampanjen för gemensam välfärd.
Rättvisepartiet Socialisterna står för att det behövs ett nytt stort arbetarparti som tar strid och ger arbetare en politisk röst.