
– Jag är mycket glad över att få chansen att delta på RS kongress och ge en rapport om CWI:s arbete runt om i världen.
– CWI har medlemmar i 45 länder och på kongressen har jag bara möjlighet att spegla en del av det kampanjarbete som genomförs. Jag kommer bland annat att rapportera om det irländska Socialist Partys kamp mot den nya hushållskatten, solidaritetskampanjen med CWI:s medlemmar i Kazakstan och arbetet i Mellanöstern.
– Kongressen är partiets högsta beslutande organ. Efter kongressens diskussion om dokument och förslag är det de delegater som valts av partiföreningarna som fattar beslut.
– Helgen innan RS-kongressen deltog jag på Socialist Party (SP) i England/Wales kongress. Till kongressen i Sverige har jag med mig en socialistisk hälsning från systerpartiet i England/Wales och en kort rapport om hur vi försöker bygga en massrörelse som kan besegra den brittiska högerregeringens åtstramningspolitik, avslutar Judy Beishon.