
Manifestationen sammankallades efter att tre personer, varav en medlem i Rättvisepartiet Socialisterna, veckan innan attackerats av en drogpåverkad man.
Johannes Lundberg, en av de tre som attackerats, var första talare.
– Som boende i Hammarkullen har vi ett ansvar. Vi kan inte förlita oss på några andra än oss själva. Vi är de som måste säga ifrån när det offentliga rummet ockuperas av kriminella eller odemokratiska element. Vi kan inte heller lita på polisen, när vi ringde dem i helgen lade de på luren. Om attacken hade skett i Hovås, Askim eller Örgryte hade de som ringde larmcentralen knappast mötts av att de lagt på luren, sa Johannes och fortsatte:
– Men vi pekar också på roten till problemet, politikernas attacker på vårt område, ständiga nedskärningar, arbetslöshet och bostadsbrist och den frustration detta skapar bland unga.
Mellan talen ropades talkörer som ”Kamp mot droger och kriminalitet – ger vi dem makten har vi ingen frihet” och ”Upp med handen ned med foten – stoppa våldet i förorten”.
När de etablerade partierna talar om ungdomsvåld eller kriminalitet ropar de på fler poliser. I stället krävs förebyggande insatser. Därför reser RS kraven: Rusta upp förorten, fler anställda i skola och mer pengar till ungas fritid.
På manifestationen deltog även enskilda medlemmar i Somaliska föräldraföreningen, SSU Angered, Frente Amplio Göteborg, Hekmatisterna, Misstro oss inte och Komala.
RS Hammarkullen