Strejkvåg mot EU:s högerpolitik

2010-05-20 22:07:59




På torsdag den 20 maj genomför fackförening­arna i Grekland en ny generalstrejk mot regeringens, EU:s och Internationella valutafondens (IMF) gigantiska nedskärningspaket.
Samma dag demonstrerar och strejkar arbetare i Spanien mot nedskärningar och lönesänkningar.
Motståndet växer i Europa mot de kapitalistis­ka stålbad som makteli- ten ordinerar för att stöt­ta kapitalismen och en fallande euro.

Mer nedskärningar, ännu större lönesänkningar och fler skattehöjningar är EU:s svar på krisen.
Nu måste inte minst de europeiska fackföreningarna svara med gemensamma aktioner mot EU:s och IMF:s förödande svältkurer till döds.

I ett brev till fackföre­ningar, partier och sociala rörelser runt om i Europa manar EU-parlamentsledamöter från en rad vänsterorganisationer i Europa till en ”’Protest- & solidaritetsvecka’ mellan den 21 och den 26 juni. Vad vi föreställer oss är att politis­ka partier, fackföreningar, sociala rörelser och aktivister går samman och diskuterar genomförandet av stora protester i sina respektive länder under den veckan.”

Brevet, som har undertecknats av bland annat Joe Higgins från irländska Socialist Party (Rättvisepartiets Socialisternas irländska systerparti), Niko- laos Chountis från grekis­ka Syriza och Eva-Britt Svensson Vänsterpartiets ledamot i EU-parlamentet, manar till alleuropeisk kamp bakom följande krav:
  • Arbetarna ska inte beta­la för krisen – låt de superrika och bankirerna betala.
  • Solidaritet med de grekiska arbetarna och för europeisk arbetarenhet.
  • Nej till nedskärningar, lönesänkningar, arbetslöshet och höjd pensionsål- der.
  • Slut på finansmarknadernas, kreditinstitutionernas och IMF:s dikta- tur.
  • Stoppa räddningspaketen för bankerna – förstatliga bankerna och fi- nansinstitutionerna i de arbetande människornas intresse.
Ta upp brevet i din fackfö­rening. Skicka maningen till LO- och TCO-ledning­en.