Valet av Barroso ger nej-sidan ny kraft

2009-09-23 14:36:49




I förra veckan blev det klart att EU-kommissionens ordförande José Manuel Barroso sitter kvar i ytterligare fem år. I Europaparlamentets omröstning fick högerpolitikern Barroso stöd av en liten majoritet.

– Nu kommer vi att fördubbla våra krafter för att säkra en nej-seger i folkomröstningen om två veckor. Europa har redan plågats tillräckligt av Barrosos nyliberala dagordning, kommenterade Joe Higgins i Strasbourg vid en presskonferens direkt efter Europaparlamentets omröstning.
På presskonferensen gav Joe de viktigaste argumenten för ett nej:
– Med Lissabonfördraget i ryggen kan den politiska och ekonomiska eliten ta nya steg mot att fullt ut genomföra den politik som storföretag, det militärindustriella komplexet och högern står för.

– Lissabonfördraget är
ett va­pen mot arbetarna, som undergräver de demokratiska fri- och rättig- heterna i Europa.
– Fördraget pläderar för ytter­ligare privatiseringar av offentlig verksamhet som utbildning och vård, ger grönt ljus för nya anti­fackliga domar i EG-domstolen samt bidrar till militär upprustning. Därför säger vi: Rösta nej den 2 oktober.