
Detta beror till stor del på det fantastiska resultatet från 1 maj-demonstrationerna runt om i landet.
Ekonomikampanjen ligger under tisdagen på 29 924 kronor, ett mycket bra resultat under månadens första vecka!
Under den gångna helgen kampanjades det för välfärd utan vinst, med sikte på den stora demonstrationen i september utanför riksdagen.
Helgens ekonomiarbete samlade totalt ihop 3 460 kronor till ekonomikampanjen. Totalt såldes det 106 exemplar av Offensiv samt 4 prenumerationer på tidningen.
Under 1 maj såldes det 53 nya prenumerationer på Offensiv, vilket innebär att det här numret kommer hem till 2 218 personer.
Men vi vill alltid att fler ska prenumerera på tidningen.
Har du som läser detta inte ännu en prenumeration på Offensiv så kan du enkelt skaffa en. Skicka e-post till prenumerant@socialisterna.org, eller sätt in pengar på PlusGirokonto 87 96 49-2. Läs mer på www.socialisterna.org. Det kostar bara 30 kronor i månaden – börja prenumerera redan idag!
Louise Strömbäck