
I helgen firades Hammarkullekarnevalen i Göteborg, där RS drev kampanjen Rusta upp förorten. Under karnevalen såldes 374 Offensiv, 9 prenumerationer och annat material som gav 12 649 kronor.
I Stockholm deltog RS på en demonstration med 400 postanställda som protesterade mot de nedskärningar som lett till ökad arbetsbörda, övertidsarbete och att brevbärarnas kroppar slits ut i förtid. Under protesten sålde RS tidningar och prenumerationer för 1 542 kronor.
RS deltog även på Eskilstuna Spring Pride under lördagen, där det såldes tidningar och många knappar, och även pamfletten Upp till hbt-kamp.
Kamrater från RS Norrbotten besökte Uleåborg under lördagen för att hålla i ett möte om kampen mot rasism, nazism och utvisningar av asylsökande flyktingar. Där såldes två Offensiv till nyfikna åhörare och 120 kronor samlades in.
Maj har haft en bra ekonomikampanj, men vi tar med glädje emot fler bidrag till jubileumsinsamlingen för Offensiv nr 1 000! Sätt in ditt bidrag på PlusGirokonto 87 96 49-2.
Louise Strömbäck