
Studenterna, som kräver rätten till avgiftsfri utbildning utan vinstintressen, tvingade förra året president Piñera på knä. Den unga kämpande generationen, som omfattar miljoner studenter och deras familjer, elektrifierade under förra året arbetare och provinsbefolkningar. Regeringen har slagit ner hårt mot både Mapuchefolket, Aysenprovinsens fattiga familjer, och studenterna.
Den som höjer rösten i ”demokratin” Chile får vara beredd att döpas i tårgas, vatten, gummipellets, batongslag och sitt eget blod. Så till den milda grad att Amnesty International har känt sig tvungna att fördöma regeringen.
Solidaritetsrörelsen gör gemensam sak med studenterna på deras stora protestdag onsdagen den 25 april genom att samlas på Norrmalmstorg, Stockholm, samma dag mellan kl 17.00 och 19.00.
Dags för avgiftsfri utbildning av god kvalitet utan vinstintressen! Finansiera reformerna med en socialisering av gruvindustrin! Avsätt mördarnas regering, ner med Piñera!
Bilbo Göransson