
– Vår miljökampanj syftar till att sätta tryck på den lokala kommunledningen att börja röra sig åt rätt håll. Nu rör man sig åt fel håll. Vi hoppas att massor av människor engagerar sig i den här kampanjen, säger Frank Pettersson, Rättviepartiet Socialisterna i Umeå.
Det är bara genom protester som makthavarna kan tvingas att ändra riktning. Kamp lönar sig. Det var till exempel stora protester som räddade ungdomsgårdar och elevvården på gymnasiet i Umeå.
– Det blir en miljömanifestation i mars, flygbladsdelning i februari, namninsamling och flera mindre aktioner. Vi har också utformat ett lokalt handlingsprogram för miljön. Om protesterna får makthavarna att börja vända kan vår kampanj bli en inspiration för andra.
Konkreta krav
RS i Umeå har olika konkreta krav på hur luften och miljön kan förbättras på en lokal nivå. Ett av dessa är att införa en samordnad varudistribution.– En levande stadskärna kräver handel, menar Frank Pettersson, RS Umeå.
– Men ju fler lastbilar som distribuerar godset till butikerna, desto skadligare för miljö och hälsa. Fler lastbilar försämrar även framkomligheten för övrig trafik och ökar därmed utsläppen. Antalet lastbilar måste alltså minska, fortsätter Frank.
Försök med samordning av varutransporter har genomförts, bl a i Linköping och Uppsala. I Linköping minskade fordonsbehovet med 25-35 procent. Den totala körsträckan från fordon som distribuerade varor i centrum minskade med över 50 procent. Projektet i Uppsala gav liknande resultat.
Fullastade lastbilar
Grundprincipen med samordning är att lastbilarna går fullastade i så stor utsträckning som möjligt. Vägverket har visat att lastbilar som används till lokal distribution bara är fyllda till 50 procent. Ett halvlastat fordon drar nästan lika mycket bränsle som ett fullastat. Högre nyttjandegrad kan uppnås genom en omlastningscentral, där gemensamma lastbilar nyttjas.– När företag istället använder sig av egna fordon för att distribuera sina produkter blir det skrämmande dålig effektivitet. En studie visar att företagens egna lastbilar utgjorde hela 94 procent av alla leveranser till livsmedelsbutikerna. Men de distribuerade bara 50 procent av allt gods Ett argument som harts förts fram mot samordning är att företagen vill köra sina egna bilar för att deras varumärken ska synas så mycket som möjligt. Det är horribelt att företagens behov ska gå före miljö och hälsa. Vi kommer att i olika former av aktioner ställa krav på både politiker och köpmän att införa samordnad varudistribution. Detta kan betyda att antalet lastbilar i Umeå minskas med 300-350 per dag!, avslutar Frank.
Davis Kaza